Kā atgūt daļu naudas par attaisnotajiem izdevumiem?

Ja Tu veic dažādus maksājumus par izglītību, medicīnu vai citus attaisnotos maksājumus, Tev ir iespēja brīvprātīgi iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju, saņemt daļu no samaksātās naudas summas atpakaļ. Naudu var atgūt par attaisnotajiem izdevumiem, ko esi veicis un par ko gada ienākumu deklarācijai ir pievienoti attiecīgi attaisnojuma dokumenti (piemēram, maksājuma dokumenti: kvīts, čeks, maksājuma uzdevums, konta izraksts), kuri apliecina attaisnoto izdevumu samaksu un kuros ir norādīts Tavs vai Tava ģimenes locekļa vārds, uzvārds un personas kods un samaksāto izdevumu veids.

[alert-success] Lai saņemtu atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem [/alert-success]

ir jāizmanto Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēma (VID EDS), kur aizpildot deklarāciju, VID rīcībā pieejamie dati tiks automātiski ielasīti, atvieglojot deklarācijas aizpildīšanu un samazinot iespēju kļūdīties, tādā veidā nodrošinot ātrāku nodokļa atmaksu vai arī pastāv iespēja vērsties klātienē kādā no VID nodaļām. Vairāk par gada ienākumu deklarāciju lasi šeit.

[alert-success] Attaisnotie izdevumi ir: [/alert-success]

 • izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem un veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem apdrošināšanas sabiedrībām, kas izveidotas un darbojas saskaņā ar Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumu;
 • veiktie ziedojumi un dāvinājumi;
 • privātajos pensiju fondos veiktās iemaksas;
 • apdrošināšanas prēmiju maksājumi atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam (ar līdzekļu uzkrāšanu);
 • ieguldījumu fondu ieguldījumu apliecību iegādes izmaksas, ja šīs apliecības bijušas nodokļa maksātāja īpašumā vismaz 60 mēnešus.

[alert-success] Gada ienākuma deklarācijas iesniegšana [/alert-success]

VID EDS sākumlapā no sadaļas „Sagatavot jaunu dokumentu” vai kreisajā pusē ir jānospiež Dokumenti, kur jāizvēlas vai deklarāciju iesniegsi no Veidlapas vai Faila (šajā gadījumā vari augšupielādēt XML vai DUF formātā, saskaņā ar VID aprakstu).

Ja deklarāciju iesniegsi no Veidlapas, tad jāizvēlas „Iedzīvotāju ienākuma nodokļa dokumenti” un „Gada ienākuma deklarācija”. Tālāk būs jāizvēlas taksācijas periods un jāizpilda forma, kas ar dažādu jautājumu palīdzību sagatavos veidlapas, kuras būs nepieciešams aizpildīt.Deklarācijai jāpievieno klāt arī attiecīgos attaisnotos izdevumus apliecinošus dokumentus un čekus (ieskanētus vai nofotografētus).

Tā kā atmaksu var saņemt uz kontu, tad obligāti ir jānorāda savs bankas konts.

[alert-success] Deklarācija nav jāaizpilda vienā piegājienā [/alert-success]

Deklarācijas aizpildīšanas procesa laikā ieteicams izmantot „Saglabāt bez pārbaudes”, piemēram, kad deklarācija pilnībā vēl nav aizpildīta un turpināsi to aizpildīt vēlāk.

Kad deklarācija pilnībā aizpildīta nepieciešams veikt darbību „Pārbaudīt un saglabāt”, lai redzētu vai visi nepieciešamie lauki ir aizpildīti un nav pieļauta kāda kļūda.

Kolonnā „Statuss” var aplūkot deklarācijas statusu, parasti, ja deklarācijā nav kļūdu, parādās teksts „Gatavs iesniegšanai”.

[alert-success] Veiksmīga deklarācijas iesniegšana [/alert-success]

Kad deklarācija veiksmīgi aizpildīta, tad kolonnā „Darbības” jānorāda, ka vēlies to iesniegt. Jāaizpilda iesniegšanas forma, kurā jānorāda deklarācijas veids – pirmreizējs dokuments vai precizēts, un vēlreiz jānospiež poga iesniegt. Iesniegtas deklarācijas, kad tā tiks iekļauta VID datu bāzē, statuss nomainīsies uz Pieņemts.

[alert-success] Attaisnoto izdevumu saņemšana [/alert-success]

Deklarāciju izskatīs VID inspektori un, ja tajā netiek konstatētas nepilnības, VID attaisnotos izdevumus pārskaitīs uz norādīto kontu 3 mēnešu laikā.

Gadījumā, ja VID konstatē kādas nepilnības, tad Tev tiks nosūtīta informācija, ka Gada ienākuma deklarācija jāprecizē. Tad būs nepieciešams veikt deklarācijas precizējumus un pie iesniegšanas jānorāda, ka tā ir deklarācijas precizētā versija.

 [divider]

Lasi arī citas e-pakalpojumu un e-iespēju pamācības, pielieto tās pats un iesaki paziņām, kolēģiem, draugiem un ģimenē!

Savukārt, ja vēlies sekot līdzi aktualitātēm e-pakalpojumu un e-iespēju jomā, pievienojies un seko manam profilam Twitter tīklā un esi informēts par valsts e-iespējām Tavai ērtākai ikdienai!

0 Replies to “Kā atgūt daļu naudas par attaisnotajiem izdevumiem?”

 1. ja vēl neesmu saņēmusi par pagājušo gadu (iesnieduz pēdējā brīdi), vai tas nozimē, ka pēc viņu aprēķiniem ir citādi un man nekas nepienākas? vai tajā EDS to varēs kaut kā redzēt vai viņi vienkārši klusēs un nemaksās?

  1. Informācija no VID:
   Šādos gadījumos lasītājiem ir jālūdz sazināties ar VID. Viņi to var izdarīt gan zvanot uz savu VID nodaļu vai VID informatīvo tālruni 1898, gan nosūtot savu jautājumu elektroniski, izmantojot VID mājas lapu (šeit saite uz attiecīgo sadaļu- http://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=12&id=1398&hl=1 ). Protams, ir iespēja arī apmeklēt savu VID nodaļu un saņemt konsultāciju klātienē.

 2. bet, ja es nestrādāju, nestudēju, neesmu bezdarbnieks ari šajā gadījuma var saņemt naudu par attaisnotajiem izdevumiem?

  1. man liekas, ja nemaksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, tad arī nevar neko pārmaksāt… t.i. tie attaisnotie ir nodokļa pārmaksa būtībā, ko atdod atpakaļ. bet nu labāk piezvanīt uz VID. Šogad varbūt nestrādā, bet pagājušajā gadā stradāji, tos attaisnotos vai tik pat 3 gadus atpakaļ nevarēja dabut..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.