Kā elektroniski paziņot savu izvēli aizliegt vai atļaut izmantot savu ķermeni un orgānus pēc nāves?

Vai vēlies būt noderīgs arī pēc savas nāves?
Šis jautājums Tev visdrīzāk izraisa plašu emociju un izjūtu gammu, kas, galvenokārt, saistās ar nesaprašanas un neomulības sajūtu. Labprāt par to nerunātu vispār, izvairītos no jautājuma un nesniegtu atbildi. Jā, tēma par cilvēka dzīvību un nāvi ir ļoti delikāta. Taču arī filozofiska… Varbūt pēc savas nāves Tu vari glābt kāda cita cilvēka dzīvību? Ikviens Latvijas iedzīvotājs var izdarīt savu izvēli atļaut vai aizliegt izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves un paziņot par to Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP).
Likums „Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā” aizliedz miruša cilvēka ķermeni, audus un orgānus izmantot pret viņa dzīves laikā izteikto gribu. Cilvēka griba ir obligāti jāievēro visām ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm. Attiecībā uz tām personām, kas dzīves laikā nav izdarījušas nekādu izvēli, pēc nāves medicīnas iestādes var lūgt tuvākajiem radiniekiem dot atļauju izmantot mirušā ķermeni.

[alert-note] Vajadzīgs [/alert-note]

Dators, interneta pieslēgums, personas apliecība (eID), kurā ietverts drošs elektroniskais paraksts vai LVRTC izsniegta droša e-paraksta viedkarte, vai virtuālais elektroniskais paraksts.

[alert-success] 1.solis [/alert-success]

Lai paziņotu savu gribu par aizliegumu vai atļauju izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, autentificējies portālā www.latvija.lv ar personas apliecību (eID)  un izvēlies PMLP e-pakalpojumu „Iesniegums par aizliegumu vai atļauju izmantot personas ķermeni, audus un orgānus pēc nāves”.

Ja Tev nav viedkartes droša elektroniskā paraksta vai personas apliecība (eID), tad sagatavo elektroniski noteiktas formas iesniegumu, paraksti to ar virtuālo elektronisko parakstu un nosūti uz PMLP oficiālo e-pasta adresi pmlp@pmlp.gov.lv.

Vairāk informācijas vari iegūt PMLP tīmekļa vietnē šeit.

Piezīmes

  • Ziņas par personas izdarīto izvēli, pēc iesnieguma izskatīšanas, PMLP aktualizē Iedzīvotāju reģistrā.
  • Šis ir bezmaksas pakalpojums – valsts nodeva par to nav jāmaksā.
  • Tiek saglabāta anonimitāte – ne donora tuvinieki, ne arī cilvēks, kuram orgāns ir transplantēts, neuzzina personas vārdu un uzvārdu. Iedzīvotāju reģistrā iekļautās ziņas par aizliegumu vai atļauju izmantot personas ķermeni, audus un orgānus pēc nāves PMLP izsniedz pēc rakstiska pieprasījuma ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm, kurām normatīvajos aktos ir noteiktas tiesības nodarboties ar dzīva vai miruša cilvēka audu un orgānu izņemšanu un izmantošanu.
  • Katrai personai savas dzīves laikā ir iespēja mainīt savu izdarīto izvēli.

[alert-success] 2.solis [/alert-success]

Lai pārbaudītu, vai ziņas par Tavu izdarīto izvēli ir reģistrētas PMLP Iedzīvotāju reģistrā, autentificējies portālā www.latvija.lv un izvēlies PMLP e-pakalpojumu „Mani dati Iedzīvotāju reģistrā”.

[divider]

Lasi arī citas e-pakalpojumu un e-iespēju pamācības, pielieto tās pats un iesaki paziņām, kolēģiem, draugiem un ģimenē!

Savukārt, ja vēlies sekot līdzi aktualitātēm e-pakalpojumu un e-iespēju jomā, pievienojies un seko manam profilam Twitter tīklā un esi informēts par valsts e-iespējām Tavai ērtākai ikdienai!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.