Kā grūtniecības laikā izvēlēties labāko uzturu?

Pamācība tapusi sadarbībā ar Katrīnu Puriņu, dzemdību dūlu un topošo vecmāti, izmantojot viņas blogā perlumamma.blogspot.com publicēto informāciju!

Bērniņa gaidīšanas laikā ir svarīgi, ko māmiņa ēd un kā viņa sagatavo savu ķermeni radībām, nodarbojoties ar vingrošanu, jogu vai ejot pastaigās.

Daudzi saka, ka katru dienu jālieto ogļhidrātiem, olbaltumvielām un vitamīniem bagāta pārtika. Bet ko tas īsti nozīmē?

Piezīmes

Šajā rakstā ir minētas tikai normas, kas būtu jāņem vērā sievietēm, kurām grūtniecības laikā nav sarežģījumu. Topošajām māmiņām, kurām ir tādas saslimšanas kā – diabēts, dzelzs deficīta anēmija, grūtnieču nefropātija, būtu obligāti jāņem vērā ārsta padomi, kādi būtu uztura pamatnoteikumi, gaidot bērniņu. Ir svarīgi atcerēties, ka arī tām māmiņām, kuras ir veģetārietes vai vegānes, bērniņa gaidīšanas laikā būtu īpaši uzmanīgi jāseko līdzi savai ēdienkartei.

Pirmkārt, grūtniecības laikā ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma (2,5-3 l )

Ieteikumi pie šķidruma uzņemšanas:

– diena sākas ar glāzi ūdens,
– dienas laikā var dzert zāļu tējas, kakao, svaigi spiestas, nesaldinātas sulas,
– jāizvairās no kafijas (ieteicams tikai 1-2 krūzītes kafijas dienā), tumšās tējas, gāzētiem dzērieniem, jo tie aizkavē dzelzs uzsūkšanos organismā,
– īpaši jāatceras par šķidruma uzņemšanu, ja ir sēdošs darbs, tas nepieciešams tādēļ, lai topošā māmiņa visu laiku nepavadītu sēžot, bet pakustētos uzvārot tēju vai dodoties uz labierīcībām,
– atcerieties, ka vislabāk lielāko daļu šķidruma būtu jāuzņem dienas pirmajā pusē, nevis vakarā, lai, jau tā nemierīgās naktis, nepavadītu bieži dodoties uz labierīcībām,
– atcerieties, ka pēc dzemdībām- bērniņa zīdīšanas laikā šķidrumu vajadzētu uzņemt vēl par pus litru vairāk nekā grūtniecības laikā!

Olbaltumvielas

Pats svarīgākais ir olbaltumvielu uzņemšana caur uzturu (nejaukt ar proteīndiētu!).

Olbaltumvielas ir neaizstājamas vielas organisma funkciju nodrošināšanai- šūnu, audu, smadzeņu attīstībai. Tās neizraisa svara pieaugumu. No samazinātu olbaltumvielu uzņemšanas rodas tūskas –šķidruma uzkrāšanās organismā.

Olbaltumvielas atrodamas gaļā, zivīs (taču tās vēlams uzņemt ne vairāk kā 2x nedēļā), piena produktos, olās*. Mazāk vērtīgas olbaltumvielas ir augu izcelsmes, kuras atrodamas pākšaugos, kartupeļos, riekstos, kukurūzā. Dienas deva ar produktiem, kuri satur OBV ir ,piemēram,- bļodiņa biezpiena, šķīvis pākšaugu, šķēle gaļas, zivs.
* svarīgi ņemt vērā- jāēd tikai rūpīgi pagatavotus gaļas ēdienus, pietiekami ilgi vārītas olas un sierus, kuri gatavoti izmantojot termisko apstrādi – lai samaziātu risku inficēties ar salmonellozi vai toksoplazmozi!

Vitamīni un minerālvielas

Būtiski atcerēties, ka veselīgu uzturu veido arī vitamīni (piemēram, vitamīns D, taču vajadzētu izvairīties no A vitamīna un polivitamīniem, jo tie pārvar placentas barjeru un pirmajā trimestrī var būt bērniņam kaitējoši) un minerālvielas (svarīgākās -Mg (Magnijs), Ca (Kalcijs), K (Kālijs), Fe(Dzels)).

Vitamīnu avots – svaigi dārzeņi un augļi, ka arī svaigi spiestās augļu un dārzeņu sulas vai kokteiļi! Sezonas laikā vislabāk izvēlēties pašmāju augļus un dārzeņus. Tos uzņemt būtu nepieciešams svaigā veidā, jo termiski apstrādājot tie zaudē lielu daļu vitamīnu un minerālvielu. Nevajadzētu uzturā lietot produktus, kuri satur palieku daudz A vitamīna- piemēram, aknu pastēti, ceptas akniņas, zivju eļļa, jo pārmērīgs A vitamīna daudzums pirmajā trimestrī var izraisīt izmaiņas augļa attīstībā.

Dzelzs – tā uzsūkšanos sekmē C vitamīns, tādēļ, kad uzņem dzelzi ar uzturu labi būtu piedzert klāt apelsīnu sulu! Būtu ieteicams katru dienu apēst arī saujiņu studentu brokastis- žāvētu augļu un riekstu maisījumu.

Labākais kalcija avots- piena produkti! Kalciju uzņemt īpaši svarīgi ir otrajā grūtniecības trimestrī, veidojot rezerves bērniņa skeleta attīstībai. Produkti, kuri ir kalcija saturoši un to dienas devas = 1 gl piena un 1 glāze jogurta, kefīra vai paniņas+ liela šķēle siera+ bļodiņa biezpiena.

Šķiedrvielas

Bieži vien sievietes grūtniecības laikā sūdzas par aizcietējumiem, vislabākais veids kā tik ar to galā ir uzņemt pietiekošā daudzumā šķidrumu un uzņemt šķiedrvielas (kliju maize, klijas, linsēklas). Bet arī tām māmiņām, kuras par aizcietējumiem nesūdzas, būtu svarīgi uzņemt šķiedrvielas vismaz 30gr dienā, piemērām, auzu pārslas, rupjmaizes šķēli, kartupeļus.
Balstvielas jeb šķiedrvielas ieteicams uzņemt katrā ēdienreizē, piemēram, dienas laikā vajadzētu ēdienreizēs iekļaut- auzu putru, rupjmaizes šķēles, bļodiņu pupiņu, zirņu vai lēcu, vai arī pilngraudu makaronu izstrādājumu.

Brīdinājumi

Domājot par uzturu grūtniecības laikā būtu jāizvairās no sāļiem (lieka slodze nierēm) un asiem, kā arī eļļā ceptiem ēdieniem, kas var izraisīt nepatīkamu kuņģa dedzināšanu. Trešajā trimestrī jāizvairās no pārmērīgas miltu izstrādājumu uzņemšanas, jo tas var palielināt svaru mazulim un tauku rezerves māmiņai.

Lasi citus Katrīnas Puriņas rakstus blogā  perlumamma.blogspot.com!

Par to, kas ir dūlas un ko viņas dara, lasi www.dulas.lv!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.