Par svara pieaugumu grūtniecības laikā

Pamācība tapusi sadarbībā ar Katrīnu Puriņu, dzemdību dūlu un topošo vecmāti, izmantojot viņas blogā perlumamma.blogspot.com publicēto informāciju!

Kas veido svara pieaugumu grūtniecības laikā?

– bērniņš 3400 gr
– augļa ūdeņi 800 gr
– dzemde 970 gr
– krūšu masas palielināšanās 405 gr
– asins daudzuma palielināšanās organismā 1250 gr
– šķidruma uzkrāšanās audos 1,3 kg
– tauku rezervju uzkrājums 3345 gr (šie tauki nav „sliktie“, jo tie pazūd bērniņa barošanas laikā, grūtniecei tie kalpo kā rezerves „noliktava“,- K.Puriņas piezīme)
– placenta 650 gr

* skaitļi ņemti no 36.lpp 4.1.tabulas „Grūtnieces svara pieaugums“ grāmatā „Dzemdniecība“ D.Rezebergas redakcijā, izdevniecība „Medicīnas apgāds“, 2009.gads

Kāds ir normāls svara pieaugums?

Normāls svara pieaugums grūtniecības laikā ir no 11-16 kg, bet katra sieviete ir atšķirīga un katras sievietes organisms ir ļoti individuāls. To vai pieņemšanās svarā noris apmierinoši, vislabāk izvērtēs Jūsu ginekologs. Īpaši uzmanīgi jāraugās, ja svara pieaugums ir mazāks par 7 kg vai lielāks par 18 kg! Biežāk augumā smalkākas sievietes grūtniecības laikā pieņemas svarā vairāk nekā tās, kuras augumā jau ir lielākas miesas būves.

Nepietiekams svara pieaugums mazuļa un mātes veselību ietekme negatīvi daudz vairāk nekā liels svara pieaugums. Taču liels svara pieaugums topošajai māmiņai ir palielināta slodze mugurai un sirsniņai, liels svars var radīt muguras sāpes, locītavu sāpes, varikozas vēnas, paaugstinātu asinsspiedienu. Īpaši svara pieaugumam sekot līdzi vajadzētu ja māmiņai ir diabēts, bet par to šoreiz es nerakstīšu, jo šīm māmiņām ir īpaši jākonsultējas ar ārstu.
Taču jāatceras, ka grūtniecības laiks nav īstais laiks priekš diētu ievērošanas vai eksperimentēšanas ar jaunu produktu pagaršošanu… Grūtniecības laikā nedrīkst badoties vai gavēt, un , protams nevajadzētu pārēsties:)

 

Cik pakāpenisks vai pēkšņs būs svara pieaugums?

Fizioloģiskās normas svara pieaugumam trimestros-

1. trimestrī- 300-350 gr nedēļā

2. trimestrī- 400-500 gr nedēļā

3. trimestrī- 300-350 gr nedēļā

Ja svara pieaugums ir 2 kg nedēļā un vairāk, jāvēršas pie ginekologa, kurš sekos līdzi asinsspiediena mērījumiem un veiks urīna analīzes. Šis svara pieaugums dakterim var radīt aizdomas par grūtnieču diabētu, preeklamsiju vai šķidruma aizturi organismā.

 

Ēšana pa diviem ir mīts!

Daudzas omes un mammas parasti saka, ka sievietei grūtniecības laikā ir jāēd „pa diviem“, šīs priekšstats ir nepareizs, jo grūtniecības laikā ir jāuzņem tikai par 300kcal vairāk, atšķirībā no zīdīšanas laika, kad tiek patērēts trīs(!) reizes vairāk kcal, un „pa diviem“ ēšanas būtu ieteicamākas pēc dzemdībām-bērniņa barošanas laikā, kad diemžēl māmiņām nav laika ne paēst normālos daudzumos, ne uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu.

Lasi citus Katrīnas Puriņas rakstus blogā  perlumamma.blogspot.com!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.