Būsim atklāti, komati lielākajai daļai no mums pieklibo.

Pastāstīšu, kā es zinu, vai pirms “un” ir jāliek komats. Neesmu nekāda valodniece, piedodiet, ja uzskaitījums nav pilnīgs, kā arī nesāciet labot kļūdas manā tekstā.. 🙂 Labojumus par terminiem pieņemu labprāt!

Tātad saiklis “un” ir t.s. sakārtojuma saiklis, un tas var saistīt vienlīdzīgus teikuma locekļus (tie,kas atbild uz vienu jautājumu) vai teikuma daļas.

Parasti komats pirms “un” nav jāliek.
Bet ir vērts pārdomāt, vai nav runa par kādu no nākamajos soļos aprakstītajām situācijām.

Ja saiklis “un” ir starp vienlīdzīgiem teikuma locekļiem, tad pirms komats jāliek tikai pirms atkārtotā saikļa. Piemēram:

..Jānis un Pēteris, un Daiga.. 

Ja saiklis “un” saista salikta sakārtota teikuma daļas. Proti, ja vienā teikumā tiek apvienoti divi teikumi, starp kuriem it kā varētu likt arī punktu. Katru šo teikumu raksturo teikuma priekšmets un izteicējs, ja kāds vēl no skolas laikiem atceras, kas tie tādi ir.. Piemēram:

Bija vien jāver durvis vaļā, un viņš to darīja tīši skaļi.

Visgrūtāk, manuprāt, ir ar pēdējo variantu. Proti, komats jāliek gadījumos, kad līdz ar vārdu “un” beidzas kāda teikuma daļa, kas jāatdala ar komatu. Piemēram, pakārtots teikums. Piemēram:

Pastaigas laikā viņa redzēja lapsu, kas meklēja sev ēdamo, un kaimiņu mājas kaķi.


Šajā gadījumā komats ir tāpēc, ka teikuma daļa “kas meklēja sev ēdamo” ir jāatdala ar komatu, nevis tāpēc, ka tas “un” būtu ar kaut ko īpašs.Vēl kaut ko esmu aizmirsusi?