Kā izgrebt ķirbīti Visu svēto dienai (Halovīnam)?

Staruji tuvojoties oktobra beigām un Visu svēto dienai (31. oktobrim, pazīstamam arī kā Halovīna (“Halloween”) dienai) piedāvāju ieskatu kā mums veicās ar ķirbja grebšanu pagājušajā gadā.
Latvisko tradīciju aizstāvji noteikti protestēs, ka tie nav mūsu svētki, bet es uzskatu, ka tā ir viena laba iespēja sanākt kopā ar draugiem un uzrīkot tematisko ballīti ar šausmu filmu skatīšanos, saldumu ēšanu un dalīšanu bērniem, kas klauvē pie durvīm, masku balli un protams Latvijas rudens velšu izmantošanu rotājumiem – ķirbju raža padodas katru gadu.

Uzreiz jābrīdina, ka tas nav viegls uzdevums, izveidot smuku ķirbi un neiešņāpt rokā ar asu nazi. Bet domāju, ka ar katru gadu noteikti izdosies labāk! 🙂

Vajadzīgs

Ķirbis (katrs ņem kāds nu ir pa rokai, bet iesaku izvēlēties ne pārāk lielu un vēlams ar pēc iespējas plānāku mizu)
Ass nazis
Karote vai kāds cits rīks, kas noder grebšanai (saldējuma karote, utt.)
Flomasters

Papildus var noderēt arī internets + google + printeris + papīrs + šķēres

1.solis

Tātad atrodam sev tīkamu ķirbīti, noskatam pusi uz kuras zīmēsim un griezīsim sejiņu. Jo viens ķirbja sāns noteikti būs “nogulēts” dobē un tas nebūs pārāk smuks.

2.solis

Sākumā vajadzētu uzzīmēt ķirbim sejiņu, ko gatavojaties izgriezt (mēs šo soli izlaidām, tapēc sanāca diezgan paliela improvizācija, bet domājams, ka pirmajai reizei diezgan labs sanāca galu galā). Tātad ar flomasteru uzzīmējam sejiņu un gar ķirbja kātiņu uzvelkam tik lielu apli vai citas formas figūru, lai to izgriežot varētu ērti iebāzt roku ķirbī.

Piezīmes

Šajā posmā var izmantot interneta piedāvātos labumus un, ja pašam nerodas idejas kādu seju ķirbim dot, sameklēt gatavus šablonus, kurus pēc tam var izdrukāt, izgriezt un pārzīmēt uz ķirbja. Tā kā angliski runājošajās valstīs šie svētki ir ļoti populāri, pieejamo bezmaksas šablonu klātsts ir ļoti plašs.

3.solis

Kad sejiņa uzzīmēta, ņemam nazi un uzmanīgi griežam caurumu ķirbja augšpusē. To visvieglāk būs izdarīt, virzot nazi un iekšu un āru (kā zāģi) un lēnām virzoties pa iezīmēto līniju. Kad “vāciņš” izgriezts, noņemam to un sameklējam kadu trauku, kur likt ķirbja “iekšas”.

4.solis

Ja gatavojaties ķirbja mīkstumu vēlāk izmantot kādā kulinārā brīnumā, sākumā ar roku izņemiet visas sēklas un mīkstumu, kas atdalās pats, nepretojoties.

5.solis

Tad izmantojot kādu grebjamrīku, sāciet no viena gala grebt ķirbi un mīkstumu. Šis būs diezgan ilgtošs un ne tik viegls process, kas gan atkarīgs no ķirbja šķirnes un tā, cik mīksts tas ir. Kā jau iepriekš rakstīju, ja gatavojaties mīkstumu izmantot, lieciet to kādā katliņā, vai traukā.

6.solis

Kad ķirbis izgrebts, var sākties labākā daļa – sejas izgriešana. To daram tāpat kā griezām vāciņu – ar iekšā/ārā kustību 🙂
Kad detaļa izgriezta no ķirbja iekšpuses ar roku izstumjam to laukā.

7.solis

Kad visa seja izgriezta, Halovīna lukturītis gandrīz gatavs – atliek tikai pēdējais darbiņš. Ieliekam ķirbī tējas sveci (tautā saukta par plošku) un izslēdzam gaismu.

Piezīmes

Man sirdsapziņa neļauj izmest izgrebto ķirbja mīkstumu, tāpēc to var izcept ķirbja mufinos, kūkā vai izvārīt gardu zupu.

 

 

5 Replies to “Kā izgrebt ķirbīti Visu svēto dienai (Halovīnam)?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.