kā reizināt ar 9 uz pirkstiem?

Reizrēķins jāmācās no galvas. Ir visādas likumsakarības, ka ar reizinot ar 5 skaitlim jābeidzas ar 5 vai 0 un tā… BET kurš zināja šito??


Sākuma situācija. Visi desmit pirksti ir izejas punkts. no kreisās uz labo, skatoties no pirkstu īpašnieka skata punkta, ir 1, 2, 3….10.

Reizinātājs. noliecam attiecīgi to pirkstu, ar cik ir jāreizina devītnieks, t.i. kāds ir reizinātājs. Piemēram, ceturto pirkstu.

Rezultāta nolasīšana no pirkstiem. Pa kreisi no nolocītā pirksta (reizinātāja) ir desmiti, pa labi ir vieni. Tātad, ja ir noliekts ceturtais pirkst, tad pa kreisi ir trīs pirksti – t.i. 3 desmiti, un pa labi ir vieni – t.i. 6- tātad rezultāts ir 36 – trīsdesmit seši.

vēl otrs piemērs drošības labad ar seši. Noliecam sesto pirkstu.  Pa kreisi ir desmiti (5) pa labi vieni (4),  9 x 6 = 54

10 Replies to “kā reizināt ar 9 uz pirkstiem?”

  1. "Pa kreisi no nolocītā pirksta (reizinātāja) ir desmiti, pa labi ir vieni. Tātad, ja ir noliekts ceturtais pirkst, tad pa labi ir trīs pirksti – t.i. 3 desmiti, un pa kreisi ir vieni – t.i. 6- tātad rezultāts ir 36 – trīsdesmit seši."

    Autors nedaudz sajaucis virzienus – ja jau desmiti ir pa kreisi, tad tekstam jābūt: "tad pa KREISI ir trīs pirksti – t.i. 3 desmiti, un pa LABI ir vieni". 🙂

    bet vispār interesanti, nebūtu iedomājusies ko tādu 🙂

  2. Es nevaru noliekt mazo pirkstu, tā lai līdz nenāk zeltnesis, tā kā šo nevaru pilnvērtīgi izmantot, bet vienalga, ļoti interesanti :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.