Kā ievietot rakstu Vikipēdijā?

Vikipedija logoŠī pamācība paredzēta, lai ievietotu rakstu latviskajā Vikipēdijas versijā. Ievietošana angliskajā versijā atšķiras tikai niansēs.  Motivācija ievietot rakstu Vikipēdija var būt visdažādākā – vēlme popularizēt kādu sev tuvu tēmu, vēlme izpausties, vēlme izdarīt kaut ko labu sabiedrībai.

1.solis

Sākt vajag ar sava lietotājvārda reģistrāciju Vikipēdijā. Tas ir ātri un nesāpīgi, pat e-pasta adrese nav obligāti jāapstiprina. Reģistrācija nepieciešama, lai būtu ērtāk sazināties ar citiem autoriem, ka arī, lai augšupielādētu attēlus (šāda iespēja parādās 4 dienas pēc reģistrācijas).

2.solis

Apdomā, vai tavs izvēlētais temats tur ir cienīgs atrasties. Ja tam nebūtu vietas tradicionālā drukāta enciklopēdijā, tas visdrīzāk nebūs derīgs arī Vikipēdijai un no turienes tiks dzēsts. Noteikti vieta neatradīsies sava mazā biznesa reklāmai vai lietām un pasākumiem, kas vēl taps.

3.solis

Atver lapu
http://lv.wikipedia.org/ un meklētājā ievadi sava raksta nosaukumu. Iespējams, ka raksts jau pastāv un tev ir iespēja to papildināt. Ja raksta nav, tad spied uz sarkanās saites rezultātos, lai nokļūtu lapā, kur tu vari sākt rakstīt savu rakstu.

4.solis

Uzmet aci noformēšanas pamācībai:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Lieto%C5%A1anas_pam%C4%81c%C4%ABba un
http://lv.wikipedia.org/wiki/Vikip%C4%93dija:Pam%C4%81c%C4%ABba

Tur parādīts, kā noformēt tekstu, tabulas, atsauces un ievietot attēlus.
Ērtākai labošanai var izmantot rīkjoslu labošanas lauka augšpusē.

5.solis

Rakstu vislabāk sākt ar tēmas definīciju. Uzreiz radīt lielisku rakstu ir grūti. Pilnīgi droši vari mēģināt atrast tēmu kādas citas valodas Vikipēdijā un tulkot tekstu no turienes. Tikai neizmanto pliku Google Translate, latviešu valodas tekstiem tas vel kādu laiku īpaši noderīgs nebūs.

Vari aplūkot kaut ko no latviskās Vikipēdijas labākajiem rakstiem:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Vikip%C4%93dija:V%C4%93rt%C4%ABgi_raksti un
http://lv.wikipedia.org/wiki/Vikip%C4%93dija:Labi_raksti
Droši izvēlies rakstu un spied “Redigēt”, lai aplūkotu viki kodu, ar kādu panākts teksta, tabulu vai bilžu formatējums, ko tu vēlies izmantot savam rakstam. Kamēr tu nenospies “Saglabāt”, nekādus bojājumus rakstam tu nodarīt nevari.

Piezīmes

Ja saskaries ar kādam problēmām, vari vērsties kāda cita lietotāja diskusijā pēc palīdzības, vari rakstīt arī raksta diskusijā un aktīvākie lietotāji to pamanīs un mēģinās palīdzēt. Globālākiem jautājumiem paredzēts Kopienas portāls:
http://lv.wikipedia.org/wiki/Vikip%C4%93dija:Kopienas_port%C4%81ls

0 Replies to “Kā ievietot rakstu Vikipēdijā?”

  1. 1. solis gan nav obligāts 😉 Un kaut ko mēs visi zinām, nevajag baidīties – nav taču visi raksti par zinātni, ir arī sports, mūzika, filmas, dažādas pasaules vietas, ikdienas parādības un aktuālie notikumi, turklāt var arī papildināt, piemēram ielādējot kvalitatīvas ilustrācijas, kuras neaizsargā autortiesības vai iztulkojot kādu rakstu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.