Kā Saeimas vēlēšanu balsis tiek pārvērstas deputātu krēslos?

Vismaz reizi četros gados mēs ejam vēlēt Saeimu. Bet kā īsti pēc tam mūsu balsis tiek pārvērstas deputātu vietās? Kā no tiem daudzajiem biļeteniem dabon 100 vietas? Kas notiks, ja es nepiedalīšos, kas būs,ja es iemetīšu tukšu aploksni un kas būs,  ja es iemetīšu divus biļetenus? Galu galā tak ir teiciens, ka nav svarīgi, kā balso, bet ir svarīgi, kā balsis skaita..tāpēc nolēmām ieviest skaidrību.

Saeimas vēlēšanu kārtību, tajā skaitā arī balsu skatīšanu nosaka Saeimas vēlēšanu likums.  Centrālā Vēlēšanu komisija ir sagatavojusi šādu materiālu. Bet mēs mēģināsim to attēlot citādi.

1.solis.
No katras kastes tiek izņemtās aploksnes un neatverot sašķirotas derīgajās un nederīgajās. Par nederīgām uzskatāmas saplēstas vēlēšanu aploksnes un tās vēlēšanu aploksnes, kuras nav apzīmogotas ar attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmogu.

Ja vēlēšanu kastē ir vēlēšanu zīmes, kas neatrodas vēlēšanu aploksnēs, tās tiek uzskatītas par nederīgām un “dzēstas”.
NB! Par nodoto balsu kopskaitu ( vēlēšanās piedalījušos vēlētāju kopskaitu) uzskatāms derīgo vēlēšanu aplokšņu skaits.

2.solis
Pēc derīgo vēlēšanu aplokšņu saskaitīšanas tās atver.

Atsevišķi nodala tās aploksnes, kurās ir viena derīga vēlēšanu zīme un tās aploksnes, kurās ir:

  •  vairāk par vienu vēlēšanu zīmi
  • cita apgabala vēlēšanu zīme
  • saplēsta vēlēšanu zīme
  • vai aploksnē nav vēlēšanu zīmes.

3.solis
Saskaita par katru sarakstu (partiju) nodotās balsis katrā vēlēšanu apgabalā (kopā ir 5 apgabali – Rīga, Kurzeme, Zemgale, Vidzeme, Latgale).

4.solis
Par katru partiju nodoto vēlēšanu zīmju skaitu dala secīgi ar 1, 3, 5, 7 un tā tālāk, līdz dalījumu skaits ir vienāds ar kandidātu sarakstā pieteikto kandidātu skaitu – jā, tieši tā arī dara, veidojot tabulu ar visiem dalījumiem.

balsis

Tālāk visus šos iegūtos dalījumus par viena vēlēšanu apgabala sarakstiem/partijām sanumurē kopējā dilstošā secībā. Citiem vārdiem – atlasa top lielākās vērtības (atbilstoši deputātu vietu skaitam)

Rezultātā deputātu vietas vēlēšanu apgabalā secīgi saņem tie kandidātu saraksti, kuriem atbilst lielākie dalījumi.  Tiktāl ir saprasts, kuram sarakstam cik vietas, kurā vēlēšanu apgabalā ir. Tālāk jānoskaidro, kā noskaidro kuri cilvēki no saraksta ir tikuši pie deputātu vietām.

5.solis.
Sadala derīgās vēlēšanu zīmes (biļetenus) grozītajās un negrozītajās
Par grozītām uzskatāmas vēlēšanu zīmes, kurās vēlētājs pretī kāda kandidāta uzvārdam tam paredzētajā vietā izdarījis atzīmi “+” vai svītrojis kandidāta vārdu vai uzvārdu. Pārējās vēlēšanu zīmes uzskatāmas par negrozītām.

Brīdinājumi
Deputātu vietu sadalē nepiedalās tie kandidātu saraksti, kuri šīs pašvaldības vēlēšanās saņēmuši mazāk nekā piecus procentus no nodoto balsu kopskaita. Par nodoto balsu kopskaitu (vēlēšanās piedalījušos vēlētāju kopskaitu) uzskatāms derīgo vēlēšanu aplokšņu (sk.1.soli) skaits!

6.solis
Katrā kandidātu sarakstā pieteiktie kandidāti sarindojami pēc saņemto balsu skaita Bet kā visi tie plusiņi un svītrojumi pārvēršas vietās?

Tātad saskaita balsis par katru kandidātu.
Par kandidātu nodoto balsu skaits = [balsu skaits, kas nodots par kandidātu sarakstu, kurā minēts šis kandidāts] –  [to vēlēšanu zīmju skaits, kurās šā kandidāta vārds un uzvārds ir svītrots] + [to vēlēšanu zīmju skaits, kurās vēlētāji pretī šā kandidāta uzvārdam ir izdarījuši atzīmi “+”]

Katrā kandidātu sarakstā pieteiktie kandidāti sarindojami pēc saņemto balsu skaita.

 

Piezīmes
  1. Tadējādi var redzēt, ka saplēst aploksni, vai mēģināt iemest vēlēšanu zīmi kaut kādā savā aploksnē nav prātīgi- to neskaitīs vispār.
  2. Tā vietā piedalīties vēlēšanās, bet nebalsot ne par vienu partiju var, iemetot urnā tukšu aploksni.
  3. Balsojot par kādu vienu cilvēku, piemēram, populāru dziedātāju vai vienkārši savu draugu, kas atrodas saraksta pēdējā vietā, un visticamāk netiks ievēlēts, tu, pirmkārt, balso par visu sarakstu (t.i. par KATRU kandidātu) un tikai tad par konkrēto cilvēku. Tāpēc, ja neatbalsti pārējos,vismaz izsvītro tos.
  4. Balsojot par mazām, ne īpaši populārām partijām (kas nesasniedz 5% robežu), tikai tāpēc, ka par lielajām negribas, tev tās nepatīk utml., tu faktiski panāc to, ka tava balss neko nenozīmē-tā paliek vienkārši zem svītras un ļauj lielajām partijām tikt cauri ar mazāku balsu skaitu

Starp citu, šai metodei ir nosaukums metodi izmanto, piemēram, Norvēģijā, Zviedrijā, Vācijā..

One Reply to “Kā Saeimas vēlēšanu balsis tiek pārvērstas deputātu krēslos?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.